Системи контролю виготовлення картонної упаковки

Дана стаття є скороченим варіантом статті, що була опублікована журналом "Поліграфічний журнал PRINT +" за авторством нашої компанії


Фарба

Кожна друкарня має свій характер та свою специфіку. І тому для успішного проходження етапу замовлення пантона необхідно передати зразки матеріалу, що запечатується, та який буде використовуватися для друку всього тиражу і вказати наступні параметри:

  • чи буде цей матеріал покриватися лаком або білилами;
  • який спосіб друку використовуватиметься типографією. Для офсетного друку, наприклад, слід зазначити тип друкарського обладнання;
  • необхідний до виготовлення номер пантона в пантонному віялі чи хмарі;
  • граничний показник дельта Е, який друкарня може отримати у фарбі від виробника, а також граничний показник дельта Е, який буде зафіксований за допомогою спектрофотометра на готовій упаковці;
  • вид лаку, який покриватиме пантон (це може бути масляний, офсетний, глянсовий, матовий або ультрафіолетовий лак). Краще, якщо зразок лаку також буде переданий постачальнику фарби для проведення внутрішніх тестів під час змішування та викочування пантона;
  • вимоги щодо хімічної, механічної стійкості та світлостійкості фарби;
  • перелік після друкарських процесів, які проходитиме віддрукований лист (теплова обробка, накладення фольги гарячим або холодним способом та інше)

Потрібно сказати, що із сучасними фарбами набагато складніше працювати, ніж із тими, що були раніше. Не секрет, що для складання звичної нам фарби використовуються такі шкідливі речовини як хром, свинець, цинк та інші важкі метали. Не перший рік світові фахівці працюють над зміною складу фарби з використанням екологічніших варіантів барвників, що передбачає більш бляклі кольори та складність змішування пантонів. Також потрібно враховувати, що у разі використання екологічних або харчових фарб необхідно використовувати лаки з тієї ж щадної серії.


Система контролю під час друку тиражу

Друкарські машини, оснащені автоматизованими контрольно-вимірювальними системами управління відтворенням кольорів зі зворотним зв'язком, що працюють за одним і тим же стандартом в режимі inline можуть вирішувати значну частину проблем контролю якості друкованої продукції, забезпечуючи стабільність відтворення кольору. Їх використання вимагатиме великих витрат. Втім, можна обирати між цими витратами та витратами на виробництво неякісної продукції. Спектрофотометрична система, закладена в основу вищезгаданих систем, порівнює координати вимірюваного (тобто на виході з друкарської машини) та еталонного (pdf файл замовника) кольорів, відображаючи процес порівняння на моніторі у вигляді графіка. Кореляція результатів вимірювань здійснюється або автоматично, або оператором друкарської машини.

Слід зазначити, що документ майбутньої роботи у форматі pdf передається одночасно на кольороподіл та комп'ютер друкарської машини за допомогою чого в подальшому відповідна програма системи контролю кольору друкарської машини проводить перераховані вище операції. Застосування даної системи в друкарнях різко зменшує кількість аркушів на приладку за досвідом нашої друкарні від 20 до 50 аркушів і дозволяє утримувати колір у заданих параметрах з першого до останнього друкованого листа.

По суті, якщо раніше друкар, який «бачив» чи «відчував» колір, був на вагу золота, то тепер мистецтво друкаря замінюється терміном професійний оператор.



Системи контролю у процесі післядрукарської обробки

Насправді на ділянках післядрукарської обробки аркуша контроль здійснюється безпосередньо оператором, який виробляє процес. Для такого контролю не потрібне гостре око чи спеціальне обладнання. Наприклад, на ділянці висікання оператор перевіряє біговки шляхом їх простого перегинання. У випадку, якщо оператор виявляє свої помилки, то набагато краще, коли він вказує, де і які похибки були допущені. Це значно прискорює процес перевірки та видачі готового тиражу замовнику. Зовнішні помилки краще відправити на перевірку інспекційної лінії, яка здійснить контроль безпосередньо перед склейкою упаковки.



Інспекційна лінія

Як я вже сказала раніше, існують чудові сучасні рішення для перевірки тиражу на відповідність упаковки заявленому замовником макету. Інспекційна лінія перевіряє упаковку на похибки друку, причому вона контролює параметри СМУК, дельта Е для Pantone. Перевіряє вона упаковку ще й на відповідність розташування фольги, лаку, конгревного тиснення, сліпого тиснення, висікання та будь-яких інших післядрукарських процесів оригінал макету замовника, який був попередньо завантажений у систему інспекційного обладнання. При цьому сам процес перевірки відбувається дуже швидко і навіть прискорює процес виготовлення упаковки на підприємстві, оскільки нівелює колишній процес ручного перебирання. Хоча змушена сказати, що далеко не кожна друкарня здійснює навіть такий перегляд продукції на наявність браку в тиражі.



Фальцевально-склеювальна лінія картонної упаковки

Для системи контролю на лінії склеювання можна встановити такі датчики, які не уповільнюватимуть процес роботи обладнання:

  • датчик, який зчитує штрих код на упаковці для запобігання пересортиці в тиражі. Цей код наноситься на клейовий клапан упаковки під час друкування і далі передається в систему лінії склеювання. У випадку, якщо код не збігається із заданими значеннями, упаковка відкидається з лінії, не зупиняючи процес склеювання решти тиражу. Але за бажанням покупця такого обладнання, машина може і зупинятися, повідомляючи при цьому про попадання чужої упаковки в тираж;
  • датчик наявності клею на клейовому клапані особливо важливий для високошвидкісних машин. Наприклад, для машини, яка працює зі швидкістю 4 метри на хвилину, дуже важливо вчасно зупинити процес видачі упаковки на приймання співробітнику, оскільки при такій високій швидкості людина просто не встигне провести візуальний контроль упаковки;
  • датчик нанесення клею по заданій траєкторії необхідний для виключення ситуації зсуву траєкторії подачі клею на клейовий клапан, а значить і для виключення попадання в тираж склеєної всередині упаковки або між собою (так званої «гармошки»).



Гранкіна Валерія, типографія Славена

 

Slavena © Всі права захищені. 2022
Прорахувати